De nieuwe melkkoe: 64-bit
Desktops als laptops zijn tegenwoordig veelal uitgerust met minimaal 4GB geheugen. Maar om deze hoeveelheid aan te kunnen spreken, heb je wel een 64-bits besturingssysteem nodig, met dito drivers. Een nieuwe melkkoe voor hardwarefabrikanten is geboren.
Column
Ronald Smit
Journalist

Ronald Smit is allround freelance-journalist met een passie voor IT. Hij reist voor allerlei opdrachtgevers de halve wereld rond.
Laten ik vooropstellen dat het op z'n zachtst gezegd onverstandig is om een nieuwe notebook of pc op een 32-bitsversie van Windows 7 te laten draaien. Vrijwel alle recente computers zijn voorzien van ten eerste een 64-bit capabele processor én tenminste 4 GB werkgeheugen.
En precies bij dat laatste onderdeel gaat het fout bij een 32-bits besturingssysteem omdat daarmee maar maximaal circa 3 GB werkgeheugen gebruikt kan worden. Kortom: de keuze voor 64-bit Windows is nog nooit zo makkelijk geweest. Althans, zo lijkt het.
>Probleem is namelijk dat veel fabrikanten de overstap naar een nieuw besturingssysteem misbruiken om jou als klant weer fijn nieuwe hardware te laten kopen.
Bekend voorbeeld is Creative. Met de komst van Vista was de welbekende Live-serie aan geluidskaarten ineens niet meer bruikbaar. Niet omdat de betreffende hardware niet meer voldeed, maar simpelweg omdat er geen Vista compatibele drivers voor gemaakt werden.
Nu is er voor hardwarefabrikanten die deze truc met Windows 7 opnieuw willen uithalen een praktisch probleem: de Vistadrivers doen het ook prima in Windows 7. Dan blijft de omschakeling van 32- naar 64-bits die volop gaande is over, en inderdaad: daar blijkt nog flink wat winst te pakken! Voor veel randapparatuur (denk aan scanners, modems en ga zo maar door) zijn wél 32-bits drivers beschikbaar maar geen 64-bits varianten.
Wil je onder 64-bit Windows 7 bijvoorbeeld weer fijn kunnen scannen en is jouw scannerfabrikant te lui om drivers te maken dan betekent dit dus een gang naar de winkel. Dat de 'oude' scanner hardwarematig nog prima in orde is doet er voor de fabrikant niks toe: die wil vooral lekker verkopen.
De enige -en ook niet geheel onbelangrijke reden- om nietover te stappen naar een nieuwe pc met een 64-bit Windows 7 is dan ook als de randapparatuur geen ondersteuning in de vorm van 64-bits drivers krijgt. Heel triest, maar ook heel waar.
Lang leve het consumentenmisbruik!
Reacties (0)