Vista introduceert belangrijke veranderingen in het hart van het besturingssysteem en in Internet Explorer om spyware tegen te gaan. Bovendien zit Windows Defender bij Vista, een anti-spyware tool.
In tegenstelling tot XP zal Vista standaard draaien met minder gebruikersvoorrechten. Gebruikers moeten administratorvoorrechten hebben om software te kunnen installeren.
Internet Explorer 7 voorkomt stille installaties van software doordat de browsergeen data inde 'tijdelijke bestanden folder' plaatst zonder toestemming van de gebruiker.
Microsoft is ook bezig met veiligheidsstappen buiten de spyware-wereld. Het bedrijf ontwikkelt voor de consument het anti-virus product Windows Live OneCare en Microsoft Client Protection voor bedrijven.
